İskele Statik Hesabı

Proje ofisimiz, inşaatlarda kurulan iş iskelelerinin proje hizmetini vermektedir.

İskele projesi, iş iskelesi statik hesabı, iskele ruhsat projesi çizimleri, dış cephe iskelesi statik projeleri, ruhsat projesine uygun şekilde hazırlıyoruz.

Mühendislik ofisimiz, tüm yapılar için iş iskelesi projesi ve kalıp iskelesi projesi hizmeti vermektedir.

İnşaat ruhsatına dahil edilen dış cephe iskele projesi firmamızca hazırlanmaktadır.

İskele Proje Hizmetlerimiz :

Pratik İskele Proje
Güvenlikli Pratik iskele Proje
Flanşlı İskele Projesi
H Tipi İskele Statik Proje
H Tipi Merdiven İskele Proje
Mobil iskele Projesi
Masa Tipi İskele Statik
Kovanlı İskele Projesi

TSE onaylı iş iskelesi
TSE Belgesi alınacak Dış cephe iskeleleri ve platformlar için gerekli olan statik projeleri hazırlıyoruz.
TSE kurumu yapılarda 24,5 m yüksekliğe kadar olan iskelelere TSE kalite belgesi vermektedir. Bunun için TSE ye başvurarak üretici, gerekli şartları sağlayarak TSE belgesi alır.

Cephe İskele Sistemleri

Pratik İskele Sistemi
Flanşlı Cephe İskelesi
H Tipi İskele Sistemi
H Tipi Merdivenli İskele
Mobil İskele Sistemi
İskele Aksesuarları

Döşeme İskele Sistemleri

Masa Tipi İskele Sistemi
Kovanlı İskele Sistemi
Cup-Lock İskele Sistemi
Flanşlı Kalıp Altı İskelesi
Teleskobik Dikme Sistemi

Kolon ve Perde Kalıpları

Endüstriyel Kalıp Sistemleri
Modüler Kalıp Sistemleri
Dairesel Perde Kalıp Sistemi
Tırmanır Kalıp Sistemi
Tek Yüz Perde Kalıp Sistemi
Şaft Platform Kirişi
Özel Kalıp Sistemleri

Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ Yayımlandı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dış cephe iskelelerine düzenleme getiriyor.

İş iskelesi yüksekliğinin 13.50 metreyi aşması halinde iskelenin tamamının ön yapımlı çelik veya alüminyum alaşım bileşenlerden oluşması şartı getirildi.

Bakanlık yapı sektöründe çalışanların iş esnasında maruz kaldığı riskleri azaltmak amacıyla ‘Ahşap, Çelik ve Alüminyum Alaşım Ön Yapımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ’ yayımladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yayımlanan tebliğ ile bina inşaatlarında kullanılacak dış cephe iş iskelelerinin statik hesap ve detay çizimlerinin proje müellifince yapılması ve yapı ruhsatı alma aşamasında diğer statik projelerle birlikte idaresine sunulması öngörülüyor. Böylece dış cephe iş iskelelerinin uygulama ve söküm dâhil tüm aşamalarının yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili İdare ve yapı denetim kuruluşu ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarınca izlenebilmesi ve denetlenebilmesine olanak sağlanıyor.

” Türkiye’de en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe gerekli önlemlerin alınması için çalışma başlattı. İnşaatlarda kurulan iskelelerin belli bir yükseklikten sonra ahşap yerine çelik olması zorunlu hale getiriliyor….

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatlarda kurulan iskelelerin belli bir yükseklikten sonra ahşap yerine çelik olmasını zorunlu hale getirecek.Bakanlık, Türkiye’de en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe gerekli önlemlerin alınması için çalışma başlattı. Dış cephe iş iskelelerine ait hesap, proje ve detayların yapı ruhsatı veya eki sayılmaması nedeniyle izleme ve denetim alanında boşluklar olduğu tespit edildi. Bakanlık, bu kapsamda yeni hazırladığı mevzuatla kazaların önüne geçecek önlemler alacak. Bina inşaatlarının ahşap, çelik, alüminyum alaşım bileşenlerinden oluşan dış cephe iş iskelelerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenecek.

RUHSAT İÇİN İSKELE PROJESİ ZORUNLU İskelelerin proje ve birleşim detayları, ilgili proje müellifi tarafından hazırlanacak. Hesap, proje ve detaylar, yapı ruhsatının verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde statik proje eki olarak ruhsat vermeye yetkili idareye teslim edilecek. Bakanlık, ruhsat verilirken iskele projesi sunulmasını da zorunlu kılacak. Ruhsat eki haline gelen projelerin uygulama ve söküm dahil tüm aşamalarını yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili idare ve yapı denetim kuruluşu denetleyecek. Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı engellenecek. Çelik iskele kullanılacak. özellikle yola bakan cephelerde yapılacak çalışma esnasında bölgeyi kullanan insanların alet edevat ve yapı malzemesi düşmesi sonucu zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla tedbirler alınacak. Yola bakan cepheler levha, branda ya da perdeyle kapatılacak.

“İNSAN HAYATI UCUZ DEĞİL” Konuyu AA muhabirine değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Idris Güllüce, artık yüklenici firmaların çok daha dikkatli hareket etmek zorunda olduklarını belirtti.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatlarda kurulan dış cephe iskelelerine ait proje ve detayların yapı ruhsatı veya eki sayılmaması sebebiyle denetim alanında boşluklar olduğunu tespit etti. Türkiye’de en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı bu alanın denetim altına alınması için harekete geçen bakanlık, ruhsat verilirken iskele projesi sunulmasını da zorunlu kılacak. Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı da engellenecek. Çelik iskele kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakam İdris Güllüce, artık yüklenici firmaların çok daha dikkatli hareket etmek zorunda olduklarını belirtti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatlarda kurulan dış cephe iskelelerine ait proje ve detayların yapı ruhsatı veya eki sayılmaması sebebiyle denetim alanında boşluklar olduğunu tespit etti. Türkiye’de en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı bu alanın denetim altına alınması için harekete geçen bakanlık, ruhsat verilirken iskele projesi sunulmasını da zorunlu kılacak. Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı da engellenecek. Çelik iskele kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakam İdris Güllüce, artık yüklenici firmaların çok daha dikkatli hareket etmek zorunda olduklarını belirtti.

İskele Proje Hizmetlerimiz :

Yorumlara kapalıdır.

Hakkımızda

Statik, Mimari, Mekanik, Elektrik, Altyapı, Peyzaj, Kentsel Dönüşüm ve Güçlendirme projeleri tasarımı ve danışmanlık hizmetleri vermek üzere 2004 yılında temelleri atılan proje ofisimiz, kurulduğu günlerden bu günlere yurt içi ve dışında sayısız projeyi başarıyla tamamlamıştır.

Statik proje büromuz betonarme yapıların, çelik yapıların, alüminyum yapıların, ahşap yapıların, istinat duvarı yapılarının ve yığma yapıların uluslararası normlara göre statik projelerini hazırlamaktadır.

Proje büromuz inşaat mühendisleri, mimarlar ve uzman teknikerlerden oluşan kadrosuyla kaliteden ödün vermeden sizlere en iyi hizmeti sunmayı hedef edinmiştir.

Blog’dan Son Konular

İletişim

Batı Mah. Ortanca Cad. Çarşı Apt. No:43 D:3 Pendik / İSTANBUL

Tel: (0216) 606 36 69
Fax: (0216) 606 36 69
Gsm: (0507) 321 08 41

Email: info@statikproje.com.tr